زمانی که قصد خرید اینترنتی و پرداخت اینترنتی یا واریز وجه به فروشگاهی در سایت ما را دارید باید از معتبر بودن این سایت اطمینان داشته باشید.

برای انجام خرید اینترنتی امن نکاتی مهمی را که در ادامه می خوانید به شما کمک شایانی خواهد کرد.   با افزایش روز به روز تعداد کاربران اینترنت، اکثر مردم برای انجام امور گوناگون، از امور آموزشی و تفریح گرفته تا امور اداری و تجاری از این شبکه جهانی کمک گرفته و همه چیز رنگ و بوی اینترنتی گرفته است. حتی گروه زیادی برای رفع نیازهای روزمره خود و خریدهای روزانه و…از طریق خرید اینترنتی اقدام کرده و در این صورت در وقت و هزینه نیزصرفه جویی می کنند.یکی از مشکلاتی که در همین چند سال، از بوجود آمدن پدیده ی خرید اینترنتی وجود دارد عدم اطلاع کاربران از نکات ریزی است که سبب می شود خرید آنلاین به منبعی برای سودجویان جهت اخاذی از کاربران تبدیل شود.         پیش از آن که کالای جدیدی را به سبد خرید خود اضافه کنید باید از به روز بودن و در اختیار داشتن آخرین نسخه نرم افزار امنیتی، مرورگر وب و سیستم عامل دستگاه خود اطمینان حاصل کنید. پاکسازی دستگاه بهترین اقدام دفاعی در برابر ویروس ها، بدافزارها و دیگر تهدیدهای آنلاین محسوب می شود.

 

در ادامه چند نکته برای انجام خرید آنلاین امن را ارائه می کنیم:

1- کنترل فروشندگان
پیش از خرید آنلاین اندکی زمان صرف کرده و درباره ما را مطالعه کنید.
برخی از افراد سودجو و مهاجمان تلاش می کنند با ایجاد وب سایت های مخرب و آلوده که به نظر قانونی می رسند، خریداران را فریب دهند.
اطلاعات مکان و شماره های تماس دفتر را یادداشت کنید و در صورت بروز مشکل با شماره های داده شده تماس بگیرید تا مشکل بوجود آمده را در اسرع وقت ، رفع کنند .
2- حصول اطمینان از درگاه فروشنده 
سایت موتیف در حال حاضر با درگاه خرید و فروش اینترنتی شرکت آرین پال طرف قرارداد می باشد و تمامی امور مالی سایت از طریق این درگاه صورت می پذیرد. برای اطمینان از این مورد ، روی آیکن شرکت آرین پال در footer (پائین سایت ) کلیک کنید و اطلاعات شامل شناسه درگاه و … را مشاهده کنید . 
شرکت آرین پال تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نماید . 
در صورت بروز هرگونه مشکل در پرداخت اعم از تراکنش ناموفق یا خرید ناموفق و … ، در ابتدا مبلغ بعد از گذشت
حداکثر 48 ساعت به حساب بانکی که از آن اقدام به خرید کرده اید ، مسترد خواهد شد.
در غیر اینصورت مورد پیش آمده را با شماره همراه یا ثابت مدیریت سایت ( در بخش تماس باما موجود است ) در
میان بگذارید تا پس از بررسی ، دررفع مشکل شما اقدام لازم صورت گیرد.
3- حصول اطمینان از قانونی بودن وب سایت درگاه پرداخت 
پیش از آن که اطلاعات شخصی و مالی خود را برای انجام تراکنش آنلاین وارد کنید، نشانه های امن بودن وب سایت را مورد بررسی قرار دهید. این بررسی شامل مشاهده یک نماد قفل در نوار آدرس و یا آدرسی است که با shttp یا https آغاز می شود. این نشانه ها به معنای آن هستند که عملیات خرید رمزگذاری شده و یا امن خواهد بود. هیچ گاه از شبکه های بی سیم ناامن برای انجام خریدهای آنلاین استفاده نکنید.
4. استفاده از گزینه های پرداخت امن
به طور کلی، کارت های اعتباری امن ترین گزینه برای پرداخت آنلاین هستند زیرا خریدار در صورت عدم دریافت محصولی که سفارش داده و یا دریافت محصولی دیگر می تواند شرایط ایجاد شده را پیگیری کند. همچنین، اگر کارت اعتباری به سرقت رفته و یا توسط فرد دیگری استفاده شود می توانید میزان پول برداشتی از آن حساب را محدود و یا مسدود کنید.
هیچ گاه از طریق پست و یا خدمات دیگر پول نقد برای خرید آنلاین خود ارسال نکنید زیرا در صورت بروز اشتباه و یا عدم دریافت کالا، مدرک خاصی برای اثبات ادعای خود در اختیار ندارید. بررسی و مطالعه سیاست های مرجوع کالا را فراموش نکنید.
برای جلوگیری از افشای رمز کارت خود،حتی المقدور از صفحه کلید مجازی که در سایت درگاه خرید تعبیه شده، استفاده فرمایید. 
5- حفظ اطلاعات خرید
به این نکته مهم توجه داشته باشید که پس از خرید از سایت موتیف ، رسید این خرید به ایمیل شما فرستاده خواهد شد . بنابراین، در قسمت مشخصات خریدار ، علاوه بر نام شناسنامه ای خودتان، حتما آدرس یک ایمیل فعال را وارد کنید . در غیر این صورت پیگیری این مساله نه برای شما و نه برای مدیریت سایت موتیف ، مقدور نخواهد بود یا بسیار مشکل خواهد بود.
و در آخر یک نکته مهم اینکه برای جلوگیری از سیستم های بدافزار یا باج افزار ها ، حتما سیستم کامپیوتری یا موبایل خود را به یک ویروس یاب یا ضد هزنامه  با قابلیت آپدیت بروز مجهز کرده و از بروز بودن آنها حتما اطمینان حاصل کنید .
ویک پیشنهاد : یک کارت اعتباری برای خرید های اینترنتی اختصاص دهید با کمترین مبلغ موجودی . جهت خریدهای اینترنتی به میزان مبلغ مورد نیاز برای خرید ، آن را شارژ نمائید و حتی الامکان مبالغ زیاد در حساب متصل به آن کارت را نگه ندارید .