شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 4415
بازدید: 1569

روز جـهـانی طـراحی/‌گـرافـیـک – پیشینه و دیدگاه‌های ایکو-دی.

طراحى (دیزاین) رشته ایست پویا و همواره در حال دگرگونى. منظور از طراح ورزیدۀ حرفه‌اى، کسى است که به ایجاد مواد بصرى، چیزها در فضاى سه بعدى یا محیط دیجیتال، کارهاى تـجربى آگاه و داراى معرفت، توجه دارد، رویکرد او به طراحى در هر دو شکل نظرى و اجرایى، رویکردى میان رشته‌اى و چندگانه است. طراح به اثرگذارى فرهنگى، اخلاقى، اجتماعى، اقتصادى و زیست محیطى کوشش‌هاى حرفه‌اى خود آگاه است، و مى‌داند که مسئولیت اصلى و نهایى او، از هردو جنبه تـجارى و غیر تـجارى، در برابر مردم و سیاره‌ى زمین است. طراح به مرام و اخلاق حرفه ى طراحى گرافیک احترام مى‌گذارد.

تعـریف حرفـه طراح

طراحى (دیزاین) رشته ایست پویا و همواره در حال دگرگونى. منظور از طراح ورزیدۀ حرفه‌اى، کسى است که به ایجاد مواد بصرى، چیزها در فضاى سه بعدى یا محیط دیجیتال، کارهاى تـجربى آگاه و داراى معرفت، توجه دارد، رویکرد او به طراحى در هر دو شکل نظرى و اجرایى، رویکردى میان رشته‌اى و چندگانه است. طراح به اثرگذارى فرهنگى، اخلاقى، اجتماعى، اقتصادى و زیست محیطى کوشش‌هاى حرفه‌اى خود آگاه است، و مى‌داند که مسئولیت اصلى و نهایى او، از هردو جنبه تـجارى و غیر تـجارى، در برابر مردم و سیاره‌ى زمین است. طراح به مرام و اخلاق حرفه ى طراحى گرافیک احترام مى‌گذارد. ایکوگرادا ۲۰۱۳

ایکـوگـرادا که امروز ایکو‌ ـ‌‌ دی خـوانـده می‌شود با حروف اختصاری نام شوراى شورای بین‌الـمللی انـجمنهاى گرافیک
Icograda, Ico-D /International Council of Graphic Design Association
در سال ۱۳۴۲ براى گردهم آوردن انـجمن‌ها و محافل طراحى گرافیک در جهان تاسیس شده است، و انـجمن صنفی طراحان گرافیک ایران (انـجمن ما) در حدود پانزده سال پیش عضویت آنرا پذیرفته است. ماموریتهایی که این شورا برای خود قائل شده است ازین قرارند:

  •   سازمان جهانى مستقل از احزاب و غیر دولتى، سخنگوى عمومى طراحى است.
  •   نـماینـده خـواسـتـه‌هاى طـراحـان حرفه‌اى، به شیوه‌اى مسؤلانه است.
  •   به ارائه‌ی  تعریف و بالا بردن آگاهى درباره استانداردها و بهترین شیوه‌هاى کار در حرفه طراحى گرافیک بپردازد.
  •   مدافع این باشد که طراحى شیوه‌ى مؤثر براى پیشبرد بهترین خواسته‌هاى بشر و محیط زیست است.
  •   کوشش کند تا  طراحی به رسمیت شناخته شود و آنرا به عنوان حرفه‌اى با ارزش و حیاتى، نزد افراد و جامعه بالا ببرد (از جمله دست اندرکاران طراحى و سفارش  دهندگان).
  •   در تبادل و مدیریت دانش در زمینه طراحى تسهیلات ایجاد کند.
  •  به  تعاون و همکارى میان سازمان‌ها  و طراحان و نهادهاى مربوط به طراحى  کمک کند.
  •   از رشد و گسترش آموزش طراحى (کارگاهى، نظرى و پژوهشى) پشتیبانى کند.

۲۷ آوریل روز جهانى گرافیک در سال ۱۳۷۳ (۱۹۹۴) به پیشنهاد نایب رئیس وقت ایکوگرادا آقاى کیم پاولسون براى گرامیداشت تاسیس ایکوگرادا ( ۱۳۴۲) به سازمان‌هاى جهانى مربوط پیشنهاد شـد. ایـن عنـوان از سـال ۲۰۱۲ به روز  جهانى طراحى براى ارتباطات تغییر یافت. همه ساله ایکوگرادا (ایکو ـ دی) یک موضوع مهم  و مناسب روز را به صورت شعار براى فکر کردن و کار کردن به طـراحان جهان و جـوامع عـضـو پیـشـنهاد می‌کند. امسال (۲۰۱۷) دعوت ایکورادا از طراحان جهان با این شعار است «جوان آغاز کن».
فشردۀ مفاهیم و راهکارهای پیشنهادی  برای اجرای این شعارها در سال‌های اخیر  به اختصار در ادامۀ این مطلب آورده شده است. باشد که برای ما طراحان ایران نیز که در بعضی زمینه‌ها به خصوص مسئولیت‌های اجتماعیمان به عنوان طراح گرافیک فرصت کافی برای اندیشیدن و کار کردن نگذاشته‌ایم نکات مفیدی در برداشته باشد.

– روز جهانى طراحى ۲۰۱۷
جوان آغاز کن.

کودکان و نوجوانان در سنى هستند که دیدگاهشان از جهان و چیزهاى ممکن در آن محدودیت ندارد. آنها امروز اولین نسل ‘خالص’ روزگار دیجیتالند، و از هم اکنون این  احساس را دارند که شخصا مسئول آینده خود هستند: آنها مى‌خواهند بتوانند انتخاب کنند و چیزهایى بسازند که در جهان متفاوت باشد، و اینکار را از راه  منحصر به فرد خود انجام مى‌دهند. میدانیم که طراحى (دیزاین) دگرگون کننده‌است و کودکان امروز رهبران آینده‌اند. ممکن است در آینده به انتخاب خود شغل طراحى را انتخاب کنند و یا از شیوه فکر کردن طراحانه در حل موضوعات شخصى یا کارهاى دیگر به استفاده کنند. چارچوب فکرى طراحانه سرمایه با ارزشى است براى آینده کودکان امروز، در هر شغلى که انتخاب کنند. آموزش طراحى (دیزاین) به کودکان، چارچوب ذهنیت طراحانه را در آنها پرورش مى‌دهد و میآموزند که چگونه مثل طراحان فکر کنند، و بهتر‌ین آنست که “جوان آغاز کنیم”.
راهکار پیشنهادی برای شروع: برگزاری کارگاه‌های آموزشی با  موضوع‌هایی مثل آشنایی با مبادی طراحی (دیزاین) یا مبانی فنون بصری برای کودک، نوجوان و جوان و ارائۀ تمرین‌های ابتکاری، مناسب و قابل اجرا برای شرکت کنندگان و آشنا کردن آنها با شکل‌های اولیۀ طراحی (دیزاین)، کار کردن و اندیشیدن به شیوۀ طراحانه است. این کارگاه‌ها باید در دسترس عموم باشند و می‌توانند به طور گردشی در نواحی مختلف کشور برگزار شوند.

– روز جهانى طراحى ۲۰۱۶
طراحى در جنب و جوش زندگى

در این سال از طراحان دعوت می‌شود که نمونه‌هایی از انواع کارهای بسیار خوب خود را در همۀ زمینه‌های مختلف و مؤثر و محسوس در زندگی همگان، در طول یک ماه به صورت‌های گوناگون در معرض نمایش عموم  مردم قراردهند.

– روز جهانى طراحى ۲۰۱۵
هرجنبه‌اى از آینده امروز طراحى مى‌شود.
امروز برای آینده چگونه طراحى مى‌کنید.

روند طراحی خود را برای سازمان‌های (دولتی یا خصوصی) و جامعه پیرامونتان آشکار کنید. با توجه به مشکلات مشترک امروز، چه فکرهایی دارید و آنها را چگونه برای آیندگان طراحی‌ می‌کنید.

– روز جهانى طراحى ارتباطات ۲۰۱۴
ایجاد ارتباط: کار طراح این است.

طراحی برای برقرار کردن ارتباط مؤثر هسته‌ی اصلی کار ماست. با کارهای نو و خلاق و ارائۀ راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات و مسایل روزمره‌ی ارتباطات بر حسب نیازهای بومی و محلی در طول یک ماه به مردم نشان بدهید. در این ماه  سمینار و جلسات بحث و گفتگو  در این زمینه‌ها سازماندهی کنید.

– روز جهانى طراحى ارتباطات ۲۰۱۳
روح مشترک در خانواده ایکوگرادا
۱ عشق، ۱ واژه.

در هر کشوری که هستید نیروی مشترکمان را به عنوان جامعۀ طراحان  به همگان نشان دهید. عشق به ساختن خلاقانه و نو آوری، و طراحی (دیزاین) حرفه برقرارکردن ارتباط. این‌ها طراحان را فراسوی مرزها و فرهنگ‌هایشان را به یکدیگر نزدیک می‌سازد. و وجه مشترک همۀ اعضای خانوادۀ ایکوگرادا است.

– روز جهانى طراحى ارتباطات ۲۰۱۲
همگرائى.

انقلاب فن‌اوری و دیجیتال از طریق کامپیوتر، اینترنت، گوشی‌های هوشمند، توان ساخت‌ساز گرافیک، ویدیویی، صوتی و انتشار خبر را در اختیار همه قرار داده است و همکاری‌های میان‌رشته‌ای بین طراحان در زمینه‌های مختلف با متخصصین رشته‌های دیگر میسر ساخته شده است. رسانه‌های گسترده شده و به هم تنیدۀ طراحی برای ارتباطات به مراتب نیرومندتر و مؤثرتر شده‌است، و شاخه‌ها و رشته‌های جدیدی در  ارتباطات به وجود آمده است. شیوه کار و نتایج همکاری و طراحی‌های مشترک در این رشته‌های جدید را به معرض نمایش درآورید، دربارۀ آنها سمینارهای محلی و ملی برگزار کنید. جامعه را با آنها آشنا کنید.روز جـهـانی طـراحی/گـرافـیـک
پیشینه و دیدگاه‌های ایکو-دی
شورای‌بین‌المللی‌انـجمن‌های طراحی گرافیک
مسعود سپهر